A magyarországi kémények csaknem 7-8 százalékánál találnak hibát az ellenőrzések során; Budapesten például több tízezer kémény lehet életveszélyes.
A főváros 990 ezer kéményéből mintegy 23 ezer van olyan állapotban, hogy bármikor életveszélyes helyzetet okozhat, további 40 ezer pedig bár még nem életveszélyes, de alapos tatarozásra szorul. Az arány országos szinten is áll, a kémények 6-7 százaléka valamilyen módon hibás – tudta meg a Figyelőnet Kocsis Attilától, a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestülete és Egyesülete elnökétől.
A rosszul működő kémény miatt a lakás levegője oxigénhiányos, szén-monoxiddal telített lesz, ami fejfájást, levertséget, a mérges gázok nagy koncentrációja pedig halált okozhat. A kémények megfelelő karbantartása tehát elsősorban biztonsági okból jelentős, hiszen a berendezés állapota befolyásolja az égéstermékek „elszállításáért” felelős huzat kialakulását. A kéményseprés közvetve az energiatakarékossághoz is hozzájárul, hiszen a nem megfelelő huzat miatt a készülék többet fogyaszt, ezzel ráadásul több égésterméket is termel.
Mindezek ellenére a kéményseprők a lakások egyhatodát egyáltalán nem tudják ellenőrizni, mert a tulajdonosok ezt nem teszik lehetővé.
Hozzászólások