Hogyan szereljünk napellenzőt –

A napellenzők fontos kellékei az árnyékolástechnikának, a nyári kánikulában tett szolgálatukat bizonyára nem kell külön kiemelnünk. A napsütéssel együtt színesbe öltözik általuk a város, de a látványon túl még fontosabbak a meggyőző hőtechnikai mutatóik. Nem ördöngösség saját kezűleg nekivágni a napellenző felszerelésének, persze, ha birtokában vagyunk néhány alapszabálynak. A Bauhaus útmutatója a segítségünkre lesz.

 

 

Szerelés előtt tájékozódjunk a különböző fajtájú napellenzőkről. Amennyiben a napellenzőt az időjárás viszontagságainak jobban kitett falra szeretnénk szerelni, tokos vagy kazettás napellenzőt válasszunk, mert a tok védi a csuklókarokat és a napellenző anyagát a szennyeződéstől, a környezet káros hatásaitól. Amennyiben azonban a napellenzőt olyan falfelületre szereljük, amely védett az időjárástól, nyugodtan választhatjuk a nyitott napellenzőt, a szép szövet kiváló dekorációs elem.

 

Se szeri-se száma a napellenző ponyváknak, színekből és formákból is bőséges a kínálat. Amit viszont tudnunk kell: a napellenző anyaga nem csak optikailag fontos! A jó napellenző ponyva szakadásbiztos szövetből készül, 90-100 százalékos UV-védelmet biztosít, színtartó, fényálló, valamint víz- és szennyeződéstaszító impregnálással rendelkezik.
A napellenzőt a legtöbb esetben a házak egyik külső falára szerelik fel. Fontos, hogy a megfelelő szerelési csomagot válasszuk, hiszen a hőszigetelő vakolatrendszerrel ellátott falfelületen mást kell alkalmazni, mint a hagyományos vakolatú falakon. A napellenzőt mennyezetre is felszerelhetjük, például az erkély alá, vagy szarufára.

Tokos napellenző szerelése hőszigetelő vakolatrendszerrel ellátott falra

1. A kívánt méretű napellenző kiválasztásához (a napellenzők minimális szélessége 2,50 méter) tudnunk kell, hogy a szerelési magasság legalább 2,60 méter, úgy hogy 15°-os dőlésszög mellett is megmaradjon a 2 méter átjárási magasság. Mérjük le a házfal szélességét, ami a mi esetünkben 5,80 méter.

2. A tartókat, amelyre majd a napellenzőt szereljük, a napellenzőcsuklóktól kb. 10 centiméterre szereljük fel, mivel itt hat a legnagyobb erő.

3. Mérőszalaggal mérjük meg a külső széltől a csuklóig tartó távolságot, és vonjunk le belőle 10 centimétert. Ezzel meghatároztuk a külső tartók felfüggesztésének a helyét. Ezután jelöljük be a napellenző külső szélét a homlokzaton, esetünkben mindkét oldalon 15-15 centimétert jövünk beljebb, mivel a ház fala 30 centiméterrel szélesebb a napellenzőnél.

4. A napellenző külső szélétől ceruzával jelöljük meg a külső tartók szerelési pontjának korábban meghatározott távolságát. A megfelelő pontokat jelöljük be a bal oldalon is. (A homlokzat közepén később egy harmadik tartót is fel fogunk szerelni.) Mérjük meg a külső szél és a napellenző közepe közötti távolságot, vonjuk le a 10 centimétert, és jelöljük be a szerelési pontot a homlokzaton.
Tipp: A tervezett napellenző magasságában feszítsünk ki zsinórt, így később egyenesen be tudjuk állítani tartókonzolokat.

5. A jelöléseket hosszabbítsuk meg, így a tartólemezeket könnyebben el tudjuk helyezni. Ezt követően toljuk az egyik tartókonzolt a zsinór alá, és jelöljük meg a furatok helyét. Fontos: addig fúrjuk a falat, amíg szilárd felületet nem érünk, ami a mi esetünkben beton. A fúrószár kihúzásakor megállapíthatjuk, hogy milyen vastag a hőszigetelés.

6. Fúrjuk be a többi lyukat is. Mivel a hőszigetelő réteg alatt beton található, beton fúrószárat használunk. Most az előfúrt lyukakba 15 centiméteres lyukakat fúrunk. Helyezzük a rögzítőrudat a tokmányba fogott hatszögletű bitre és ütvefúró fokozatban süllyesszük be a maróéleket a szigetelésbe, míg a marófej a fal síkjával egy vonalba nem kerül.
Tisztítsuk ki a furatokat, és mérőszalaggal mérjük meg a mélységüket, ami esetünkben 30 centiméter. A külső éltől indulva jelöljük be a rögzítőrúdon a 30 centimétert, majd vasfűrésszel vágjuk le a felesleget.


7. Készítsük elő a két komponensből álló injektáló habarcsot, majd hosszabbító csövet szerelve a nyomópisztolyra, jó mélyen nyomjuk a habarcsot a furatokba. Ezután óvatosan forgatva illesszük a rögzítőrudakat a habarccsal töltött furatokba, míg a fallal egy síkba nem kerülnek. Tegyük fel a tartókonzolokat, és húzzuk meg mindkét csavart, hogy a rögzítőrudak jól illeszkedjenek.

8. Ha megkeményedett a habarcs, csavarozzuk le a tartókonzolokat. A rögzítőrúd köré tegyünk tömítőragasztót, hogy ne hatolhasson be a hideg és a nedvesség a szigetelésbe. Végül szereljük fel véglegesen a tartókonzolt, villáskulccsal húzzuk meg a csavarokat, és egy kis segítséget igénybe véve toljuk a napellenzőt a tartóba. Biztosítsuk csavarral, és készen is vagyunk a munkával.


Tovább információkat a www.bauhaus.hu honlapon talál.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop