A tavasz és a nyár a felújítás, korszerűsítés, szigetelés időszaka. a választék sokszínűsége, a túláradó reklám, a csábítóan alacsony árak ne tántorítanak el bennünket a lényegtől, ami nem lehet más, mint a biztonság.
Mitől biztonságos egy készülék – Az utóbbi évek szén-monoxid (CO) mérgezései miatt szervizesként elsősorban a zárt égésterű (turbós) kivitelű kazánok megvásárlását javasoljuk mindenkinek, ahol is az égéshez szükséges oxigént a készülék nem a helyiség levegőjéből vonja el, és a káros anyag sem a helyiség levegőjét terheli. E tekintetben a szakma minden résztvevője egyetért.
A jövő a kondenzációs kazáné
Ha már lúd, legyen kövér alapon legjobb, ha a mai kornak leginkább megfelelő kondenzációs készülékre esik a választás (ezek is zárt égésterűek, és már nem megfizethetetlenek), mert energiatakarékos: mínusz 25 százalék gázfogyasztás; környezetkímélő: mínusz 80-90 százalék nitrogénoxid és CO kibocsátás – bár az utóbbiak említése sajnos ma még nem befolyásolja a leendő vásárlót, pedig hazánk is vállalta a CO2 kibocsátás megfelelő szintre csökkentését. A kondenzációs készülékek preferálása a legkézenfekvőbb módja lehetne a vállalás teljesítésének, miszerint kb. 10 ilyen kazán bocsát ki annyi káros anyagot, mint egyetlen hagyományos gázkészülék.
Teendők átalakítás esetén
Szervizes tapasztalat alapján karbantartási ciklusuk átlagosan duplájára, 2 évre növelhető, szemben a szennyeződésre hajlamos kéményes berendezések évenkénti tisztítás igényével. Fokozott porterhelés esetén még sűrűbben szükséges elvégezni (pl. gipszkartonozás, csiszolás stb.). Húsz évnyi tapasztalat alapján azt javasoljuk, hogy festés után soron kívüli karbantartást kell kérni a szakszerviztől, hogy biztonságban tudhassák magukat.
Nyílászárók korszerű, fokozott légzárásúra cserélése esetén győződjünk meg arról, hogy a kéményes készülék biztonságos működéshez maradt-e megfelelő levegőellátás. Bizonytalanság esetén célszerű gépész szakember véleményét kikérni. Így tanácsos eljárni abban az esetben is, ha nagy teljesítményű páraelszívót szereltetünk a tűzhely fölé, vagy kandalló építése van tervben. Amennyiben ugyanis ezek egy légtérbe kerültek a kéményes berendezésekkel, életveszéles helyzet alakulhat ki.
Melegvízigény
Amennyiben készülékválasztás elé kerülünk, semmiképpen se a szűk pénztárca döntsön. A mai ingatlanárak mellett célszerű falra szerelt készüléket választani, 60-100-150 literes melegvíz-tárolóval egybeépítve. A tervezett melegvízigényt előzetesen mérjük föl, a választás során figyeljünk rá, hogy a szűk kapacitás ne a használat során derüljön ki. Egy 3-4 fős család számára átlagosan 2-3 csapoló az ideális választás. Nagyméretű sarok kád töltése, vagy több tusoló tartós egyidejű használata esetén egyeztessünk a tervezővel, kivitelezővel, mert a rosszul megválasztott csőméret utóbb lehetetlenné teszi az igényeknek megfelelő használatot.
Nagyon fontos, hogy bevált, de korszerű rendszer mellett döntsünk, ehhez pedig tájékozott tervezőre, tapasztalt kivitelezőre, megbízható készülékre, felkészült szervizre, alkatrésszel, műszerekkel jól ellátott ügyeletre van szükség.
Védekezzünk a szén-monoxid mérgezés ellen!
A szén-monoxid a tökéletlen égés következménye, amikor az ideális feltételek megváltoznak, azaz csökken az égést tápláló levegő mennyisége, vagy eredendően is elégtelen. CO-mérgezés bekövetkezhet minden kéményes, azaz nyílt égésterű berendezés esetén, amely az égéshez szükséges levegőt a helyiség légteréből veszi, és égéstermékét gravitációs kémény – nem pedig turbo – vezeti el.
Több kedvezőtlen tényező együttes hatása felgyorsíthatja a folyamatot, és olyan heves CO képződést válthat ki, hogy akár egy 100 m2 alapterületű, nem megfelelően szellőztetett lakásban is igen rövid időn belül életveszélyes koncentrátum keletkezhet. Mivel a padlóhoz közel alacsonyabb a CO-koncentrátum, a baj bekövetkeztekor ne egyenesedjünk fel, hanem lehajolva próbáljuk meg azonnal a legközelebbi szabadba nyíló ablakot, ajtót kitárni. A kis termetű kutyák éppen amiatt képesek riasztani bajba jutott gazdáikat, mert a CO-koncentrátum felfelé törekszik. Mérgezés tüneteivel még olyan tetőtérbeépítéses házakban is találkozni, ahol pedig a kazán a pincében van, de a tetőtérig épített lépcsőház huzatos kéményhatása felsegítette a szén-monoxidot a felső szintre. Téves biztonságérzetet kelthetnek a rosszul értelmezett reklámok, amelyek a gázkészülékek füstgázvisszaáramlás-érzékelőit úgy tüntetik fel, mint amelyek képesek minden körülmények között megakadályozni a CO képződést.
Hozzászólások