Lakástámogatás – széles a spektrum

Többfajta lakástámogatási forma közül válogathat az, aki költözködni szeretne. Mielőtt körbenézünk az ingatlanpiacon, tanácsos tisztázni, kinek, mikor és milyen állami segítség jár.

 

 

Sokrétű lakástámogatási rendszer működik Magyarországon, s bár sokan azt hiszik, naprakészek az őket érintő kérdésekben, figyelik a híreket, hallanak a törvénymódosításokról, mégis, amikor rászánják magukat a lakásvásárlásra, kiderül: nem minden őket érintő részlettel voltak tisztában. Pedig érdemes időben tájékozódni, hiszen sok bosszúságtól és utánajárástól menekül meg az, aki ingatlanvásárlása vagy -cseréje kezdetén frissíti fel tudását a lakástámogatás részleteiről. Tanácsos nem az utolsó pillanatra hagyni az informálódást azért is, mert a szabályok pontos ismerete adott esetben néhány százezer vagy akár milliós nagyságrenddel is módosíthatja a lakásvásárlásra fordítható összeget.

 

Szocpol – szigorú megkötések

A lakás vagy ház vásárlását tervezőknek különös figyelmet kell szentelniük a szocpolnak, azaz a hivatalosan lakásépítési kedvezmény névre hallgató támogatási formának. Azt mindenki tudja, hogy vétel és építkezés esetén egyaránt jár a támogatás, mint ahogy az is közismert, hogy ezt a gyermekes családok vehetik igénybe. Érthető tehát a leggyakoribb tévhit: akinek egy gyermeke van, 900 ezer forintos támogatásra számíthat, a kétgyermekesek 2,4 millióval többet költhetnek leendő otthonukra, mint amit saját erőből elő tudnának teremteni. Ez persze igaz, ám megkötésekkel, s nem is akármilyenekkel. Szigorúan szabályozott a lakás alapterületének nagysága – annak érdekében, hogy a jogszabályalkotók által indokoltnak tartottnál méretesebb otthonba költözőket ne segítsék állami forrásból. Előírás még, hogy nem lehet egyik leendő tulajdonosnak sem másik lakásban tulajdonrésze, eleve kizárt tehát, hogy olyan család kérjen és kapjon szocpolt, amelynek valamelyik tagja nevén van például a nagymama vagy a nagypapa otthonául szolgáló ingatlan. Nem meglepő korlátozás, ám könnyen elfelejtik az igénylők, hogy aki korábban igényelte már a szocpolt, az nem teheti ezt még egy alkalommal, pontosabban csak olyan gyerek után jár a támogatás, akinek nevére szülei még nem részesültek ilyen típusú állami támogatásban.

Fészekrakó

Nemrég érkezett egyéves évfordulójához a Fészekrakó program, amelynek keretében kiszélesítették a félszocpolra jogosultak körét. A szocpol összegének felét ugyanis korábban csak a tetőtér-beépítésekre vállalkozók vehették igénybe, illetve a lakáscsere bizonyos eseteiben járt ez a gyermekeseknek. Ám a tavaly február 1-jén életbe lépett program kiterjesztette azt, s ma már minden olyan esetben szóba jöhet ez, amikor használt lakást vásárol a család, tehát akkor is, ha életük első közös – nem újonnan épült – lakóingatlanát szerzi be a família.
A programnak egyébként fontos újítása volt az állami kezességvállalással kínált lakáshitel is, mivel a garancia lehetővé tette, hogy minimális önerővel belevághassanak lakásvásárlásukba a családok. Ez azt jelenti, hogy elegendő a lakás vételárának tíz százalékát készpénzként előteremteni, s a többit hitelfelvétellel finanszírozhatja a vásárló. További könnyítés, hogy saját erőként elfogadják a szocpolt vagy a félszocpolt is. Mégsem könnyű vállalkozni az állami kezességvállalással igénybe vett lakáshitellel történő költözködésre, hiszen ez esetben meglehetősen magas törlesztőrészletet kell havonta letenni az asztalra. S ügyelni kell a megkötésekre is, hiszen ez esetben is létezik korlátozás: Budapesten új építésű lakások esetén legfeljebb 15 millió forintos otthon vásárolható meg, régebben készült házak lakásai esetén 12 millió a maximum. Ugyanilyen módon bevezettek összeghatárt a vidéki ingatlanokra is: ez esetben az új lakásokba költözők akkor kérhetik a garanciát, ha a kiszemelt ingatlan ára nem éri el a 12 millió forintot, aki pedig a használtingatlan-piacon keresgél, annak a 8 millió alatti árkategóriában érdemes nézelődnie.

Előtakarékosság

Vannak bizonyos támogatások, amelyek egymással is kombinálhatók: a lakástakarék-pénztári előtakarékosságot választók például jogosultak az ehhez járó állami segítséghez, függetlenül attól, hogy milyen más támogatást kérnek ezen kívül. A legalább négy éven keresztül havonta bizonyos összeget későbbi lakáscéljuk finanszírozása érdekében félrerakók lakástakarék-pénztári számláján minden esztendőben jóváírják a 30 százalékos állami támogatást, de legfeljebb 72 ezer forintra számíthatnak a költségvetésből az előtakarékoskodók. A legújabb törvényi változás eredményeképp pedig már akár azonnal is hozzájuthatnak a megtakarított összeghez és az amellé igényelt hitelhez azok, akik szeretnék felhasználni lakásvásárláshoz, építkezéshez vagy éppen korszerűsítéshez, felújításhoz. Érdemes azonban megnézni az elfogadott lakáscélok listáját, mielőtt kalkulál az ember.
Felújításhoz egyébként nemcsak ily módon lehet lakástámogatáshoz jutni, hanem a panelprogram keretében – igaz, ahogy neve is jelzi, ez esetben kizárólag az iparosított technológiával épített házak lakói élhetnek a lehetőséggel.
Az állami lakástámogatások mellett akadnak más lehetőségek is a családok számára akkor, amikor szeretnék kiegészíteni a rendelkezésükre álló összeget, mivel segítség híján nem képesek megvásárolni a számukra nem különleges lakásfeltételeket, hanem a mindennapi élet színterét biztosító otthont. Érdemes utánajárni az önkormányzatok által nyújtott lakástámogatásoknak, sőt ajánlott megkérdezni a foglalkoztatót, hogy milyen munkáltatói lakástámogatásokat kínálnak.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop