Gyerekjáték

Sokszor egy véletlennel kezdődik minden. Amikor az ember elé a jószerencse sodorja a kézenfekvő megoldást, amit addig hiába keresett. Egy héttagú család éppen megfelelő kertes lakás után kutatott, hogy kinőtt otthonukat nagyobbra és családiasabbra cseréljék, amikor egy újabb háznézőbe érkezve, váratlanul a közeli szomszédságban találták meg az igazit. Az azóta nyolctagúvá bővült família az új otthon kialakítását már nem bízta a véletlenre.

 

 

A kissvábhegyi lakás szinte minden részletében alkalmazkodik a nagycsaládos lét szempontjaihoz. A család korábban egy zöldterület nélküli társasházban lakott, de alapvető vágyuk volt, hogy az új helyen legyen kert, ahová a gyermekek ki tudnak szabadulni a négy fal közül. A központi elhelyezkedés is fontos volt, nehézkes lett volna ugyanis valamely kül- vagy peremvárosból nap mint nap hat gyerekkel ingázni. A megfelelő hely megtalálása azonban csak az első lépés volt, a neheze még csak ezután jött…

 

 

Ember tervez…

 

Mivel a tulajdonosok maguk is egy építészgenerációhoz tartoznak, szakmabeliként ismerték a hatósági és egyéb buktatók nehézségeit, amit egy új lakás tervezése, felépítése és berendezése jelent. Nem véletlen, hogy a férj addigi munkáját otthagyva, két éven keresztül csak ezzel foglalkozott. A telken álló régi kétlakásos társasházat le kellett bontani, mielőtt a tervek alapján elkezdődhetett a többlakásos társasház építése.

 

Vendéglátóink lakrészének összterülete 148 négyzetméter, maximálisan kihasználva a beépíthető területet. A homlokzati megjelenítés is ehhez igazodik, mivel a földszinti alapterülethez képest nagyobb beépíthetőség megengedett följebb, így az épület tömege néhol konzolosan kiugrik, mindezt színbeli eltéréssel is jelezve a szemlélő felé. Az épület tetején egy száz négyzetméteres lakást alakítottak ki, körbenjáró terasszal és visszahúzott homlokzati síkokkal. A beépíthető terület maximális kihasználása letisztult és stílusos külső megjelenést hozott magával. A terv nem egy műalkotásnak is beillő építészeti látványosság létrehozása volt, sokkal inkább a lakhatóság, a kényelem és a praktikusság kerültek előtérbe. A maga nemében ez is művészet.

 

 

Felépítés

 A pince monolit vasbeton szerkezetén kívül hagyományos kerámia-falazatot találunk a szerkezeti felépítésben. A külső tartószerkezet és a belső válaszfalak is téglából épültek, a lépcsőház és a szomszédok felé eső részeken nagy tömegű, hanggátló téglák fekszenek. A homlokzati síktól befelé ugró, az emberi mozgástérhez közel eső felületek faburkolatot kaptak, de a külső homlokzat felépítésében süttői mészkövet is használtak. A nyílászárók toldásmentes borovi fenyőből készültek. Alapvető szempont volt a lakás és a kert egységbe kerülése. Elsőként a lejtős terepviszonyokat kellett a megengedett mértékig átrendezni és egy szintre hozni az épület síkjával, majd a homlokzat nagy részén megjelenő, nyitható üvegfelület közvetlen kapcsolatot teremtett a kert és a lakás között. Az emeleti szobák külső homlokzatán sávablak fut végig, biztosítva a megfelelő mennyiségű külső fényt a szobáknak. Mindez a lakás északi tájolása miatt is fontos volt, a tapasztalatok azonban azt mutatták, hogy ez inkább előny, mint hátrány: még a legnagyobb kánikulában sincs szükség klimatizáló berendezésre, olyannyira, hogy végül fel sem szerelték azt, míg a ház déli felében lakók szaunában érezhették magukat. A ház felépítése igazi családi vállalkozás volt, rokoni tervek, ötletek, segítségek sorát rejtik a négyzetméterek.

 {gallery}images/stories/verysimple/gyerekjatek{/gallery}

Kerüljünk beljebb
A lakható tér maximális kihasználása, a kert és a lakás egysége, a többgyermekes családi közösségben való együttélés szempontjai jelennek meg a belső kialakítás során is. Az előszobába lépve nyitott fali szekrény fogad bennünket, amely praktikus egyszerűségével és átláthatóságával igazodik a nyolctagú család mindennapi életéhez. A kerttel való szoros kapcsolat nem csak a nappali kiváltsága: a földszinti vendég vizesblokk mellett a mintegy zsilipként működő háztartási helyiség és a konyha is átjárást biztosít a kertbe. Az élet nagy része a nappaliban zajlik, amely az étkezőt is magába foglalja. Az arányaiban nagy tér a családi együttlétek és a nagyobb összejövetelek ideális helyszíne. Mint a homlokzati kialakításnál említettük, a tulajdonosok eleinte aggódtak, hogy az északi tájolás miatt kevés fény jut be a lakásba, így meglehetősen sok lámpa került a nappaliba, több variációs lehetőséget adva az alkalmazott fényviszonyoknak. Meleg időben a szinte körbefutó üvegajtók kitárulnak, és a zöldfelület gyakorlatilag összeolvad az épített helyiséggel. A lakás a berendezésében sem hivalkodó: mivel a falak mellett nagy felületen amúgy is szekrények futnak, a szabadon maradt falfelület megtartotta hagyományos fehér festését.
Tölgyfa lépcső vezet fel az emeletre, ahol a gyerekek részére négy pontosan ugyanakkora szoba terül el. A szobákban minimális helyet vesznek el a szekrények, a folyosón lévő gardróbsorban ugyanis mindenkinek megvan a maga helye. Mind több terület marad így a játékra a szobákban is, amelyeket látványos sávablak ölel körbe a homlokzaton. A folyosó végén kiléphetünk egy kis „Rómeó és Júlia” teraszra, ami valójában a homlokzatalakítás miatt vált szükségessé. Az emelet másik felén található szülői háló átjárást enged a fürdőszobába, a lezárást pedig egy tárolóhelyiségnek is használható folyosóvég adja meg.
A lakáson belül a felhasznált anyagok is családi harmóniában vannak: a lenti előszobában és az ajtókon belül nyír rétegelt lemez uralkodik, viszont a parketta, a lépcső, a bútorok anyaga mind-mind tölgyfa.
Mint már említettük, a lakás talán legnagyobb értéke, hogy a kert része a lakótérnek. A kijáratok környezetében megjelenő terasz faburkolatú, így zöldfelületnek minősül. A kert alapvető funkciója szabad levegőt, mozgásra és játékra alkalmas területet biztosítani a gyermekeknek, de helyet kapott itt egy vasbeton ciszterna is, amely összegyűjti és felhasználhatóvá teszi az esővizet. A belső intimitást egy körbefutó babérsor biztosítja, a kilátást egyáltalán nem zavarva. A lakásokhoz tartozó kertrészek fizikailag lehatároltak egymástól, így teremtenek zavartalan viszonyokat.
Kényelem és lakhatóság. Ésszerű megoldások, alkalmazkodva a gyerekek igényeihez. Mindez igényes, szép megjelenéssel. A megvalósítás előtt talán ilyeténképp cikázó gondolatok mára már révbe értek. A praktikusság mellé sikerült becsempészni a stílust és a szépséget. Bizonyára nem volt könnyű feladat, de igazi otthonra találni ebben a lakásban még egy nyolctagú családnak is egyszerű és élvezetes.
Akár egy gyerekjáték.

Tervezőasztal

Walton Imre és Walton Eszter Építészek
Az építész házaspár és szakmabeli családtagjainak közös munkája a fiatal pár otthonának is helyet adó társasház. A tömegalakítás kiindulópontját a maximálisan építhető négy lakás, a szűk beépítési mutatók teljes kihasználása és a környékre jellemző lapos tetős épületek jelentették – építészetileg.
A családi megközelítés szerint a tervezés alapja a gyermekek kényelme, a megszokott miliőhöz közeli, zöldövezeti otthon kialakítása. A társasház lényege a környezete, ahol a lakások a legnagyobb önállósággal rendelkeznek. Igaz ez a kerte is: a legfelső szinti, körben végigfutó terasszal rendelkező lakás kivételével a többinek önálló, egymástól fallal elválasztott zöld zónája, kertrésze van.

walton.imre@t-online.hu

Akik a nívót garantálták
Beépített bútorok, konyhabútor
FaArts
Tel.: 20/ 348 3664
walton@faarts.hu, www.faarts.hu

Beltéri ajtók
VárStúdió Kft.
2030 Érd, Bajcsy-Zsilinszky út. 145.
Tel.: 23/372 129
varstudio@t-online.hu, www.vasrtudio.hu

Épületgépészet
Siva-Mont Épületgépészeti Kft.
1155 Budapest, Dembinszky u. 1/C
Tel.: 1/230 9368, fax: 1/233 3523
siva-mont@siva-mont.hu, www.siva-mont.hu

Fa nyílászáró
Ma-Fa Centrum Egyéni Cég
5920 Csorvás, Rákóczi u. 55-57.
Tel./fax: 66/258 551
ma-fa@ma-fa.hu, www.ma-fa.hu

Kémény
Leier Hungária Kft.
9024 Győr, Baross Gábor u. 42.
Tel.: 96/512 550
www.leier.eu

Világítótest
Rio Lámpastúdió Kft. – Artemide
1092 Budapest, Ráday u. 45.
Tel.: 1/323 1637
rio@lampastudio.hu, www.artemide.hu

Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz

 


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop