Otthonfelújítási program 2024-ben

Az építőipar szereplői is örömmel fogadták az 1990 előtt épített családi, sor- és ikerházak energetikai korszerűsítését célzó átfogó otthonfelújítási támogatási programot, amelyben a támogatás mértéke és a támogatási kör is sokkal jobban tükrözi a megfontoltságot és a célzott támogatást, mint korábban.

A 2024. július 1-jén indult otthonfelújítási program az elavult, régi építésű családi házak energetikai korszerűsítését célozza meg. A támogatás összege legfeljebb 6 millió forint, amelynek egy része vissza nem térítendő támogatás, egy része pedig kamatmentes kölcsön formájában érhető el.

A pályázati pénzek jó helyre kerülnek

A felújítási programban az ország leginkább energiazabáló családi házai vehetnek részt, amelyek még a mai napig nem rendelkeznek megfelelő hőszigeteléssel, korszerű nyílászárókkal, jó épületgépészeti rendszerrel. Az országban több mint 700 ezer, jellemzően négyzet alakú, sátortetős ún „kádárkocka” családiház-típus található, legnagyobb részük alkalmas az idei energetikai korszerűsítési pályázatra, ám nemcsak ezek a célépületek, hanem minden 1990 előtt épült családi és sor- vagy ikerház is kaphat pénzt.

Felmennek-e támogatás miatt a régi épületek árai?

Várhatóan nem, a támogatás miatt rossz energetikai házat ugyanis nem érdemes venni, és az eladósorba kerülő kádárkockák ára sem emelkedik, hiszen a támogatás egyik alapfeltétele, hogy az igénybe vevőnek a támogatási rendszer megjelenése előtt már tulajdonosnak vagy haszonélvezőnek kellett lennie, illetve életvitelszerűen benne is kell laknia az ingatlanban.

Kik vehetik igénybe a támogatást ?

Ez a pályázat azokat a hitelképes családokat célozza, akiknek az elmúlt években kialakult energiaárugrás során még nem jutott lehetőségük házuk energetikai korszerűsítésére, illetve annak befejezésére. A támogatást csak olyan személyek vehetik igénybe, akik hitelképesek, és van saját forrásuk az önerő finanszírozására. A pályázónak legyen akkora jövedelme, ami alkalmassá teszi a kamatmentes hitel reális visszafizetésére, ne legyen 75 évnél idősebb, ne legyen adó- és közüzemidíj-tartozása, ne legyen a bankoknál feketelistán, továbbá az igénylő házastársának is kezességet kell vállalnia a hitel visszafizetésére. A felújítás során fontos követelmény az is, hogy a pályázat során megvalósult korszerűsítés legalább 30 százalékkal csökkentse az épület energiafogyasztását. A hitelhez nem kell ingatlanfedezet, azaz nem kell jelzálogot tenni az ingatlanra, így azok az épületek is részt vehetnek a pályázatban, amelyek értéke nem engedne meg ekkora hitel felvételét, a teljes visszafizetéséig azonban az ingatlan eladását a hitelező nem engedi. Azaz a pályázat megalkotásánál alaposan figyeltek arra, hogy a visszafizetés során a pályázó ne kerüljön pénzügyi nehézségbe.

Fotó: Egervölgyi Zsolt

Mekkora lehet a vissza nem térítendő támogatás összege?

Az önerőnek a teljes pályázati költségvetés hetedének kell lennie, azaz a max. 7 milliós összeg esetén 1 millió forint. Az önerőn felüli összeg egy része nem vissza térítendő támogatás lehet, amelynek mértéke függ a pályázatban részvevő ingatlan földrajzi helyétől. Az ország települései három kategóriába kerültek, attól függően, hogy a településen elérhető jövedelmek hogyan igazodnak az országos átlaghoz. Magasabb energiamegtakarítás esetén magasabb lesz a vissza nem térítendő támogatás mértéke is. A jövedelmi viszonyok is szerepet játszanak a támogatás mértékében, függetlenül attól, hogy milyen járásban van az ingatlan. A 400 000 Ft havi bruttó alattiak a legnagyobb, 40 százalékos támogatást vehetik igénybe, míg a 742 000 Ft bruttó felett csak 30 százalék jár, akármi is a többi feltétel. Alapvetően a pályázatok 30-40 százalékát kaphatják meg támogatásként, a többit kamatok nélkül ugyan, de vissza kell fizetni.

Kinek éri meg, és hogyan kell visszafizetni?

A megnyert korszerűsítést két éven belül kell befejezni, ami egyszer fél évvel meghosszabbítható, és a kölcsön visszafizetését a befejezés után 3 hónappal kell megkezdeni. Egy 3 millió forint összegű, 10 éves futamidejű támogatott hitelt 87 egyenlő részben kell visszafizetni, ami havi 34 500 Ft-os törlesztőt jelent. Feltételezve, hogy az energiaárak a következő 10 évben nem mennek a pillanatnyilag fizetendő egységárak alá, akkor ez a támogatás annak nagyon megéri, akinek a teljes évre vetített havi rezsije több mint 115 ezer forint. Ebben az esetben ugyanis a törlesztővel együtt is kevesebb lesz a havi kiadása, mint a korszerűsítés nélkül.

Mennyibe kerülhet a munka?

A pályázati keret ésszerű elköltésére garanciát jelent, hogy a költségvetés egyes tételeire költségplafon van beépítve az értékelési szempontok között. Nem kaphat támogatás az a beruházás, amelyikben az egyes feladatok megvalósítására túlságosan magas munkadíj vagy anyagár kerül elszámolásra.

Felsorolunk néhány példát a maximális egységárak közül:

  • Homlokzati hőszigetelésnél a munkadíj legfeljebb 25 220 Ft/m², az anyagár pedig (a szigetelés vastagságától függően) 28 838 – 30 565 Ft/m² lehet.
  • Tetősík hőszigetelésénél a munkadíj 32 296 Ft/m², az anyagár (a szigetelés vastagságától függően) 17 108 – 21 006 Ft/m² lehet.
  • Padlásfödém hőszigetelésénél a munkadíj 14 173 Ft/m², az anyagár pedig 10 636-13 037 Ft/m² lehet.
  • Pincefödém hőszigetelésénél (10 cm vastagságban) a munkadíj 6972 Ft/m², az anyagár pedig 18 382 Ft/m² lehet. A pincefödém hőszigetelésénél (15 cm vastagságban) a munkadíj 13 037 t/m², az anyagár pedig 14 173 Ft/m² lehet.
  • Kazáncserénél a munkadíj 2 438 400 Ft, az anyagár pedig 1 625 600 Ft lehet.
  • A hőleadók cseréjénél a munkadíj 2 133 600 Ft, az anyagár pedig 1 422 400 Ft lehet legfeljebb.
  • Melegvíz-előállító berendezés cseréje esetén a munkadíj 457 200 Ft, az anyagár pedig 266 700 Ft lehet.
  • Az energetikai tanúsítvány egységára max. 50 000 Ft lehet.

A pályázat nem ad lehetőséget a saját munkavégzésre, minden munkafolyamatról hivatalos számlát kell kérni, és minden elszámolandó anyaghoz munkadíjnak is szerepelnie kell a költségvetésben.

Meddig és hol igényelhető a pályázat forrás?

A keretösszeg nagyságrendileg 20 000 otthon energetikai korszerűsítésére vagy inkább az épület korszerűsítésének egy részére vehető igénybe. A pályázat beadásának vége: 2025 december 31. A támogatási kérelmeket személyesen lehet benyújtani, várhatóan az OTP, Gránit Bank és az MBH erre alkalmas fiókjainál.

Van azonban egy fontos szigorítás a célok alapján: a támogatás keretösszegének legfeljebb 20 százaléka fordítható fosszilis tüzelőanyagok felhasználásán alapuló fűtési rendszer korszerűsítésére, vagyis legfeljebb 21 648 milliárd forint, ami jellemzően a gázfűtések korszerűsítését foglalja magába (várhatóan 4000 otthonban). Ebben az esetben a pályázati határidő is rövidebb: 2024. december 31-ig meg kell kötni a hitelszerződést. Ha ezen időpont után maradna még a keretösszegből, azt a többi célra ki lehet használni, azaz gyakorlatilag hozzáadódik a többi célra elkülönített pályázati összeghez.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop