A 2013. október 1. után induló építőipari kivitelezések esetében elektronikusan kell vezetni az építési naplót (191/2009. IX. 15. Korm. rendelet). A 2013. október 1. előtt megkezdett kivitelezések esetében az építési napló vezetését papír alapon is be lehet fejezni. Az elektronikus építési napló bevezetésével az építési napló fogalma és tartalma vezetésének főbb szabályai nem változnak.
Naplónyitás
Az elektronikus építési napló a www.e-epites.hu portálon, abban az Országos Építésügyi Nyilvántartás (OÉNY) ablakon keresztül elérhető internetes alkalmazás. Az építési napló a vezetésére vagy bejegyzésre kötelezettek számára, ügyfélkapus regisztráció után bárhonnan, a nap bármely szakában elérhető. Ügyfélkapu létesítését bármely természetes személy kezdeményezheti az önkormányzat ügyfélszolgálatán. A regisztrációhoz személyazonosításra alkalmas hatósági igazolvány (személyazonosító igazolvány, útlevél, 2001. január 1. után kiállított kártya formátumú vezetői engedély) szükséges. Ezen kívül meg kell adnia szabadon választott egyedi felhasználói nevét és egy elektronikus levélcímet (e-mail cím) is, mivel erre a címre kapja meg az első belépéshez szükséges egyszer használatos kódját (ld.: https://ugyfelkapu.magyarorszag.hu/ ).
Jelenleg van lehetőség céges ügyfélkapu létrehozására, az eljárás elvileg ugyan az.
A kérelem tartalmazza – engedélyköteles munkák esetén – az építési engedély számát. A kérelem mellékletei: készenléti díj befizetésének igazolása • nem építési engedélyhez kötött építési beruházás esetén az építési-közbeszerzési szerződés másolata • szükség szerint képviseleti meghatalmazás, megbízás • cég esetén adószám
A tervezőnek szerződéssel kell rendelkeznie a tervezői művezetésre vonatkozóan( vagy/és műszaki ellenőrzésre, vagy/és a beruházásbonyolításra) – és az építtető ebben a szerepkörben hívja meg az e-fonaplo megnyitáskor – mindez Építtetői feladat. Ha erre nem kerül sor, a tervező nem tud belépni az e-fo/alnaplo vezetésébe, nem lévén jogosultsága.
Egy beruházáshoz egy e-építési napló tartozik, függetlenül a beruházás nagyságától, a beruházás kapcsán megkötött építőipari kivitelezési tevékenység végzésére irányuló szerződések számától.
Az e-építési napló rögzíti a szerződés szerinti építőipari kivitelezés tárgyát, az építési-szerelési munkák adatait, az építési munka menetét, megfelelőségét, a teljesítési igazolásokat és a kapcsolódó dokumentumokat.
Az e-építési naplót készenlétbe kell helyezni a megnyitása előtt. Ez az építtető feladata, aki ezzel megbízhat, felhatalmazhat más személyt is, pl. az építési műszaki ellenőrt. Az e-építési napló készenlétbe helyezése az építtető (építési műszaki ellenőr) kezdeményezésére elektronikus úton történik.
Alkalmazott programok
Az e naplo használatához, alkalmazásához megfelelő számítógépre, vagy laptopra, internet kapcsolatra (vezetékes vagy mobil, illetve WIFI kapcsolatra) is szükség van, valamint a Mozilla Firefox böngésző javasolt), és az Abevjava, ÁNYK programokat is célszerű a gépre telepíteni, és a fentiek kezelését ismerni.
Az e-építési napló több részből áll, a készenlétbe helyezését követően benne több, az építési napló részeként fő és al naplót is lehet nyitni, a fő- és alvállalkozók számától függően. Az e-építési napló akkor minősül megnyitottnak, ha az első főnaplót megnyitották. A főnapló megnyitásával egyidejűleg
– a tulajdonos hozzájárulásával – az építtető és a fővállalkozó kivitelező közötti építési területátadás is megtörténik. A fővállalkozó az alvállalkozó(k) építési napló vezetését(eit) átvállalhatja.
Minden vállalkozó csak a saját naplórészébe jegyezhet be, illetve a vele szerződéses viszonyban lévő vállalkozók naplórészeit láthatja. A szerződésszerű teljesítést a teljesítésigazolási napló tartalmazza és igazolja, ez képezi alapját pl. a jogviták rendezésének vagy a használatbavételi engedélyezést megelőző építési terület visszaadásnak is.
Hálózati lefedettség hiányában, illetve egyéb (műszaki) probléma fennállása eseténoffline internet kapcsolat nélküli) naplóvezetés is lehetséges. Az így készült bejegyzéseket maximum 3 naponként kell feltölteni az elektronikus alkalmazásba.
Az e-építési napló mindaddig készenlétbe helyezett állapotban van, amíg meg nem nyitják. Az e-építési napló megnyílik, ha az első főnaplót megnyitják. Az e-építési napló megnyitásával a készenléti állapota megszűnik, mert megnyitott állapotba került. Az e-napló mindaddig megnyitott állapotban van, amíg az utolsó naplórészt is le nem zárták és a beruházás a használatbavételi engedélyezéssel vagy egyéb módon teljesen be nem fejeződött és a legutolsó terület visszaadási aktus is le nem zárult.
A lezárt elektronikus építési naplók elektronikus formában kerülnek megőrzésre, az archiválás központi tárhelyen történik. Szükség esetén a napló nyomtatását is könnyen meg lehet oldani.
Betekintésre jogosultak köre
Az e-napló készenlétének lezárásáig – a naplóvezetésre kötelezetten túl – bejegyzést tehet az építtető, az építési műszaki ellenőr vagy a beruházási tanácsadó, továbbá – ha az erre irányuló feladat meghatározást az írásbeli szerződésük tartalmazza – a beruházáslebonyolító vagy a tervezői művezető,
továbbá:
a) időbeli korlátozás nélkül
aa) az építtető és helyszíni képviselője az építési műszaki ellenőr vagy beruházási tanácsadó
ab) az (1) bekezdés c) pontja szerinti hatóság,
ac) az építésügyi hatóság,
ad) a Nemzeti Adó- és Vámhivatal építés helye szerint illetékes szerve,
ae) külön jogszabályban az ellenőrzésre időkorlátozás nélkül feljogosított más hatóság,
b) az e-napló készenlétének lezárásáig
ba) az ellenőrzésre jogszabályban feljogosított egyéb hatóság,
bb) a helyszíni ellenőrzést folytató munkavédelmi és munkaügyi hatóság,
bc) az építtetői fedezetkezelő,
bd) az építtető által – egyszer használatos belépési jelszó átadásával – betekintésre felhatalmazott, az építési beruházás megvalósításához támogatást nyújtó szervezet,
be) az építtető megbízása alapján a tervezői művezető.
A lehető leggördülékenyebb átállás érdekében 2013. év augusztusától az építész, a mérnöki és az ipar, kereskedelmi kamarák szervezésében az egész ország területén tájékoztatási és oktatási program indul, a kurzusokról a www.e-epites.hu portálon illetve a területi építész-mérnök és az-és iparkamaráknál lehet érdeklődni.
Hozzászólások