A Magyar Urbanisztikai Társaság és a MUTATÓ blog szeretettel meghívja Önt január 15-én 18:00 órára az Erzsébet téri Design Terminálba
Buda szíve és a Kalef a hatvanas években
Beszélgetés A Kalef című könyv szerzőjével, Markó György történésszel
„No, de sebaj, úgy is mi vagyunk a fiatalabbak, túléljük őket.”
Hebi 1964. október 2-án este a Fény utcai kocsmában
Egy tér a városban, Budán, mely vetekszik a pesti helyek nyitottságával, empátiájával és sokszínűségével. Egy tér, ami örök és amit a ’60-as években a ‘kalefosok’, a beszivárgó nyugati kultúrát elsőként fogyasztó fiatalok laktak be. Erről az éráról kérdezi a MUTATÓ blog Markó Györgyöt január 15-én 18:00 órától a Design Terminálban, a Találkozzunk az óra alatt! programsorozat keretében.
Hogyan lesz egy közlekedési csomópont szimbólikus tér? Mi a vonzó a retróban a rendszerváltás után született generációk számára? Miért aktuális ma is a hatvanas évek Moszkva téri galerijeinek kérdése?
A galeri fogalma a mai gyerekek számára leginkább a nagyszülők pöttyös-csíkos ifjúsági regénysorozatából lehet ismerős. A hatvanas években lassan, de biztosan szivárgott hazánkba a “nyugati métely”, más néven a Beatles, a Rolling Stones és a populáris kultúra más meghatározó termékei, melyek köré fiatal, egymással gyakran harcban álló csoportosulások, úgynevezett galerik tömörültek. A mai Széll Kálmán teret Moszkva térségének korai időszakában szokás volt ‘Kalef’-nek becézni, utalva ezzel a tér második világháború előtti nevére. Innen kapta nevét a szóban forgó galeri is. A galeri tagok nem utcagyerekek voltak, nem korabeli gangek. A tagok jellemzően polgári közegből kerültek ki, és rendszerellenességük tartotta őket össze.
Markó György könyvét olvasva elgondolkoztunk a retró fokozódó népszerűségén. Napjainkban egyre-másra nyílnak a retró bisztrók, kávézók és a romkocsmák dekorációs elemei is gyakran utalnak az elmúlt rendszerre. Vajon mennyit tudunk valójában arról, hogy milyen volt felnőni, öntudatra ébredni a hatvanas évek Budapestjén? Hogyan határozza meg az éppen fennálló hatalmi struktúra a fiatalok közterület-használatát? Milyen lehetőségeket kínál a mai Budapest a fiatalok számára?
A Széll Kálmán tér felújítása évtizedek óta húzódó kérdés, jelenlegi állapotában nem különösebben vonzó, mégis megdobogtatja minden fővárosi szívét. Vajon mi a tér titka?
Találkozzunk az Óra alatt, Január 15.-én, 18 órakor, a Design Terminálban!
Markó György beszélgetőpartnerei a MUTATÓ blog szerzői lesznek,
Balázs Anna, művészetelemző, városkutató és
Koniorczyk Borbála, nemzetközi kapcsolatok szakértő, urbanista.
Cím: Erzsébet tér 13., Budapest, 1051
A rendezvényen a részvétel ingyenes, de kérjük, hogy helyszín megfelelő előkészítéséhez jelezze részvételi szándékát a kalefregisztracio@gmail.com -on, január 15. délig!
Hozzászólások