Új szakaszába lépett a nemzeti vagyon részét képező, műemléki jellegű kastélyainkat övező történeti parkokról való állami gondoskodás. Ezt jelzi az a tény, hogy az NFÜ – előzetes egyeztetések után – most először bővítette ki a „Gyűjteményes növénykertek és védett történeti kertek megőrzése és helyreállítása” c. pályázatának támogatotti körét. Ennek eredményeként ezúttal a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. is beadhatta az EU-s források elnyerésére irányuló szakmai folyamodványát a kiemelt értéket képviselő ősparkok rekonstrukciós munkálatait megalapozó tervezési folyamat finanszírozására. A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében 7.3.1.3/09-11 jelzettel meghirdetett pályázat bírálói a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély történeti kertjének felújítását előkészítő projektre a teljes költség 85 százalékát, azaz 12.657.507 forintot, a jelenleg gyermekotthonként működő bicskei Batthyány-kastélyra pedig 12.568.313,– forintot ítéltek meg.
Az aspiráció sikeréhez mindkét esetben hozzájárult az is, hogy az ingatlanok közvetlen gazdái – Bicskén a Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon, Fehérvárcsurgón pedig a Károlyi József Alapítvány vezetői (mindenekelőtt az alapító) – már évek óta kapcsolatban álltak kerttervező szakemberekkel, és határozott elképzeléseket alakítottak ki a parkok sorsát illetően. A tervezésre és a kivitelezésre fordítható anyagi forrásokkal azonban nem rendelkeztek.
Károlyiak botanikai hagyatéka
A fehérvárcsurgói Károlyi-kastély Heinrich Koch által a 19. század első felében megálmodott, majd Hein János tervei szerint 1910 körül átépített történeti kertje nagyrészt megőrizte területi integritását, strukturális sajátosságait, értékes növényállományának jelentős részét. A kivitelezést előkészítő projektet az MNV megbízásából végző tervezőknek 2012. december 31-ig összetett feladatot kell megoldaniuk az országos jelentőségű és természetvédelmi területként nyilvántartott, 21 hektáros területtel kapcsolatban.
A tervezés, amelyben koncepció-alkotóként Fatsar Kristóf, a Corvinus egyetem tanszékvezetője is folyamatosan részt vesz, kerttörténészi szemléleten alapul. Az elgondolások tudományos fundamentuma ugyanis csak részletes kerttörténeti dokumentáció és hitelesítő régészeti kutatás lehet..
A pályázatban is megfogalmazott eredeti állapot visszaállítása tehát a jövő év végéig lehetségessé válik
Tündérkert a bicskei gyermekotthon lakóinak
A levéltárak anyagai közt fellelhető katonai felmérések, a Bicske területeit megjelenítő térképek, az írásos történeti dokumentumok, levelek, a régészeti, illetve geofizikai kutatások eredményei alapján tudományos kerttörténeti dokumentáció összegzi a Batthyányi-kastély parkjának históriáját.
Az MNV elsődleges szándéka a bicskei Batthyány-kastély 10.1 hektáros kertjének hiteles, történeti állapotának visszaállítása. A kert műemlékhelyreállítási tervének helyszíni adatokkal való alátámasztása érdekében geofizikai mérésekre került sor. Szabadics Anita (Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurálási Központ) készítette a felmérés alaptérképét, amely tartalmazza az 1990-es évek közepén felvett és folyamatosan pontosított helyszínrajzot, valamint – arra ráillesztve – a 19. század végéről származó kataszteri térkép úthálózatát. A mérés célja az volt, hogy a 19. század végi térkép adatait igazolja vagy cáfolja, mert a tervezési koncepció – a meglévő adottságok figyelembevételével – a helyreállítás során e korszak kerti elemeinek helyreállításával vagy valamilyen szintű bemutatásával is számol.
A felújítás hozadéka
A műemléki jellegű kastélyokat övező ősparkok nem csak történelmi, kulturális értékeket őriznek, nem csupán egy-egy korszak emberének a természetről alkotott felfogását közvetítik, hanem jelentős botanikai kincseket is rejtenek. Megóvásuk, felújításuk azonban mérhető anyagi haszonban is megtestesül. Az EU-s forrásokból történő rekonstrukcióval jelentősen növekszik az ingatlanok értéke. Minden bizonnyal élénkül a parkok látogatottsága, erősödik a turisztikai vonzerejük, a látogatók komfortosabb szolgáltatásokat, pontosabb tájékoztatást kapnak, gyarapszik a vendégéjszakák száma. Ez a folyamat pedig munkahelyteremtéseket eredményez. A gazdasági előnyükön túl nem elhanyagolhatók az ökológia vonatkozások sem, hiszen a vizes élőhely rekonstrukcióval javulnak a klimatikus viszonyok, a korábbi vegetáció megerősödik, az invazív fajok a szelekció során visszaszorulnak.
A bicskei park esetében az MNV Zrt. számára különösen fontos szempont az is, hogy az épületben működő Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon lakói valódi „tündérkertben” nevelkedhessenek.
A közeljövőben újjászületésre váró két történeti parkunk a kertművészet kiemelkedő alkotásai, a nemzeti vagyon fontos részei. Méltón reprezentálják hazánk európaiságát, történelmét, kulturális és természeti értékeit.
Hozzászólások