Az ablakok és keretek professzionális tisztítását évente legalább egy-két alkalommal érdemes elvégezni, a különböző időjárási körülmények azonban mind más eszközöket és ablaktisztítási technikákat igényelnek. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen szempontokat kell figyelembe venni az év különböző évszakaiban.
A nyílászárók állandó karbantartást igényelnek, hiszen, ha ez elmarad, a por, a szennyeződések és az időjárási hatások eredményeképp ablakaink hamar sérülhetnek. Az idő előtti javítások vagy akár a teljes csere elkerülése érdekében érdemes szakemberekre bízni az ablaktisztítást, akik évszaktól függetlenül gondoskodnak az üvegfelületek tisztaságáról.
De milyen speciális körülményekre kell figyelni az év különböző szakaszaiban? Cikkünkben az ablaktisztítás évszakonként változó kihívásait járjuk körül.
Ablaktisztítás tavasszal
A professzionális ablaktisztítás különösen fontos tavasszal, annak érdekében, hogy a szakemberek eltávolíthassák a télen felhalmozódott szennyeződéseket, és gondoskodjanak a hideg hónapok utóhatásainak kezeléséről. A télen használt útszóró só és jégolvasztó vegyszerek gyakran felhalmozódnak az épületek üvegfelületein, amely makacs, nehezen eltávolítható sómaradványok idővel korrodálhatják az ablakokat. Éppen ezért a profi ablaktisztításban speciális, a sólerakódások feloldására alkalmas tisztító oldatokat alkalmaznak, és karcmentes eszközökkel gondosan lesúrolják a felületet a csík- és a foltmentes eredményért. A tavaszi ablaktisztítás alkalmával különös figyelmet kell fordítani az esetlegesen megjelent penészgombákra. A nyirkos, hideg időjárásban a megnövekedett nedvességtartalom és a kevesebb szellőztetés kedvező környezetet teremt a penész növekedéséhez az ablakokon is. Az ablakkereteken megjelenő sötét foltok és elszíneződések nemcsak esztétikai problémát jelentenek, hanem komoly egészségügyi problémák forrásai is lehetnek.
Ablaktisztítás nyáron
A nyári hónapokban a száraz időjárás és az építkezések nyomán kialakuló fokozott porszint jelenti a legnagyobb kihívást az ablaktisztításban. Az üvegfelületeken felhalmozódó por nemcsak rövidtávon akadályozza a kilátást, hanem nehezen eltávolítható szennyeződésréteg kialakulásához is vezethet. Megfelelő ablaktisztítási technikákkal a nyári porlerakódás megelőzhető. A profik mikroszálas kendőkkel és portalanító eszközökkel távolítják el a felhalmozódott piszkot anélkül, hogy megkarcolnák az üveget. A rendszeres portalanítás segít megőrizni az ablakok tisztaságát, és megakadályozza a nehezebben eltávolítható szennyeződések felhalmozódását. A meleg időben megnövekedett pollenszint főként az allergiások számára jelent veszélyt. A lerakódott pollenek sárgás-zöld foltok formájában jelennek meg az ablakokon, és az arra érzékenyeknél légzőszervi panaszokat válthatnak ki. Különös figyelmet kell fordítani a párkányokra és ablakkeretekre. A teljes nyílászáró alapos, rendszeres tisztításával a pollenek felgyűlése megelőzhető.
Ablaktisztítás az őszi hónapokban
A hideg évszakokban a felhalmozódó falevelek és a kialakuló avar ragacsos nedveket, foltokat hagyhat maga után az ablakokban, az ablakpárkányokon és az üvegeken. A fákból származó természetes vegyületek, mint a tanninok szintén foltokat eredményezhetnek. Ebben az időszakban segíthet az ablakok és a párkányok gyakori, legalább heti rendszerességű portörlése és megtisztítása. Ilyenkor még nagyobb figyelmet kell fordítani az ablaktisztításra, hiszen nemcsak megnövekszik az esőzések nyomán felhordott por és törmelék mennyisége, de alapvetően kevesebbet nyitjuk ki a nyílászárókat. A savas eső csíkokat és marási nyomokat hagyhat az üvegfelületen, ezért ilyen esetben mielőbb el kell végezni az ablaktisztítást. Ezt érdemes minden esetben mikroszálas törlőkendővel és speciális tisztítószerrel végezni, így anélkül távolíthatjuk el a savas eső nyomait, hogy kárt tennénk az ablakainkban.
Téli ablaktisztítás
Az ablaktisztítás téli időben is elvégezhető, azonban alapszabály, hogy hideg időben hideg vizet használjunk, és kerüljük a mosást fagyos hőmérsékleten. Ahogy a napos órák száma csökken, az ablaktisztítás fontossága is felértékelődik, hiszen a felgyülemlett kosz és szennyeződés tovább blokkolja az egyébként is kevés természetes fényt. Az extrém hideg időjárás olyan problémákhoz vezethet, mint a befagyott ablaktömítések, a megrepedt üveg vagy a sérült keretek.
Télen az ablakok gyakran be is fagyhatnak, ennek oka az alacsony hőmérséklet hatására kialakuló páralecsapódás. A befagyott területek óvatos megkopogtatása segíthet a jég fellazításában anélkül, hogy kárt okozna. A hideg évszakban ablaktisztítás során soha ne használjunk forró vizet, ez ugyanis akár meg is repesztheti az üvegfelületet! A hó kíméletes eltávolítására a szakemberek speciális hókeféket és puha seprűket használnak, az üvegfelület megtisztításához pedig fagyálló tisztítóoldatok állnak rendelkezésünkre.
Összegzés
Ablakaink folyamatos igénybevételnek vannak kitéve, amelybe egyaránt beletartozik a mindennapi használat és a változó időjárási hatások. A korrózió, az idő előtti kopások és az üvegfelület károsodása megfelelő karbantartással és minőségi ablaktisztító termékek használatával könnyen megelőzhető. A Moerman által forgalmazott innovatív termékek egész évre megoldást kínálnak, hogy az ablaktisztítás eredményes legyen a legmakacsabb szennyeződésekkel szemben is.
A változó évszakok különböző módon terhelik az ablakok felületét, párkányait és kereteit, ezért a szakemberek kellő körültekintéssel, mindig az adott évszak speciális kihívásait figyelembe véve tisztítják meg a nyílászárókat.
Hozzászólások