Fogyasztóvédelem – 2010. I. félév

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság 2010. I. félévi feladatait a vizsgálati programjában meghatározott elvárások szerint végezte. Napjainkra egyre fontosabbá válik az ügyfelek mind szélesebb körű fogyasztóvédelmi tájékoztatása, a szakmai munka tekintetében a piacfelügyelet és a kiemelt fogyasztóvédelmi területek ellenőrzése. Hatósági munkánk mellett nagyobb szerepet kaptak a nemzetközi és határmenti kapcsolatok. Célunk a hatékony feladatellátás mellett a mind magasabb szintű egységes jogalkalmazás volt.

 

 

 

A nagyobb szabású ellenőrzéseket és a kiemelt akciókat megelőzően felügyelőségeink úgynevezett bemutató ellenőrzéseket tartottak a forgalmazóknál. Ilyen alkalmakkor munkatársaink nem szankcionálnak, viszont rámutatnak a nem jogkövető forgalmazói magatartás miatti hiányosságokra.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Ellenőrzési és Vizsgálati Programjának 2010. I. félévére tervezett programjai közül 13 zárult le, míg 9 folyamatban van. A regionális felügyelőségek a félév során 10 saját kezdeményezésű ellenőrzést folytattak le, amelyet a helyi sajátos fogyasztói panaszok, a tapasztalt jogszabályellenes forgalmazói magatartás indokolt.

Az NFH tevékenységéről szóló tájékoztatót, az ellenőrzéseinkről, vizsgálatainkról készített összefoglalókat, a letiltott termékek jegyzékét és a fogyasztóvédelmet érintő fontos információkat részletesen tartalmazza honlapunk, amely a www.nfh.hu címen érhető el.

Veszélyes termékek felkutatása

Hatóságunk piacfelügyeleti tevékenysége során folyamatosan figyelemmel kísérte az élelmiszernek nem minősülő termékek forgalmazási körülményeit és a vonatkozó jogszabályokban előírt követelmények teljesülését. Vizsgálataink fő célja volt a fogyasztók életére, egészségére és/vagy vagyonbiztonságára veszélyes termékek felkutatása és ezeknek a piacról történő eltávolítása. Figyelmet fordítottunk arra is, hogy a gyártók, importálók, forgalmazók a fogyasztók részére megadják azokat a jogszabályban előírt tájékoztatásokat, amelyek a termékek biztonságos és rendeltetésszerű használatához szükségesek. Az ellenőrzések és célzott mintavételek során az NFH munkatársai 177 termékről állapították meg, hogy veszélyeztetik a fogyasztók egészségét, testi épségét. A veszélyesnek minősített termékek forgalmazását megtiltottuk, amelyről közleményt adtunk ki.

Közel 50 ezer ügyfél

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szolgáltatási tevékenységként folyamatosan végzi a reklamációs fogyasztási cikkek minőségvizsgálatát a fogyasztó és az eladó közötti megállapodás elősegítése érdekében. A szavatossági és jótállási ügyek intézésével kapcsolatban hatóságunkhoz érkező termékvizsgálati megkeresésre vizsgálat után szakvéleményt adunk ki.

Az NFH fogyasztóvédelmi tevékenységének keretein belül kiemelt fi gyelmet fordította szolgáltatási ágazat egyes, a fogyasztók mindennapi életében jelenlévő szektoraira. Tekintettel arra, hogy a fogyasztók minőségi kifogásaival kapcsolatos kereskedői gyakorlat nem mindig a hatályos jogszabályokat tükrözi, az NFH célkitűzései között szerepelt annak ellenőrzése, hogy a kereskedők jogszerűen intézik-e a szavatossággal és jótállással kapcsolatos fogyasztói kifogásokat. Mindezek mellett az NFH folyamatosan végzi reklám-monitoring tevékenységét, különös tekintettel az ünnepi időszakok akcióira, és más különleges ajánlatokra. Ezen a területen jellemző ugyanis, hogy a jogsértő reklámok egyben fogyasztókat megtévesztő tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot is megvalósítanak. A regionális felügyelőségeket a félév során 46772 ügyfél kereste fel személyesen, telefonon vagy internet segítségével. A kérelmek és bejelentések száma 11647 volt, ami az elmúlt év azonos időszakához képest jelentős mértékű növekedést mutat. Azon ügyekben, amelyekben hatósági eljárásra van szükség, az illetékes felügyelőség eljár, amennyiben más hatóság illetékes az ügyben, oda irányítjuk az ügyet. Napjainkban is sokan hatóságunktól várják a segítséget, közvetlenül hozzánk fordulnak ügyük rendezése érdekében.

Az első félévben a fogyasztóvédelmi felügyelőségek 24456 ellenőrzést végeztek. Az ellenőrzések során tapasztaltak szerint a kifogásolási arány 33,8 százalék, amely az elmúlt év egészéhez és ugyanezen időszakához képest további csökkenést mutat.

Laboratóriumi vizsgálatok

Az NFH két akkreditált laboratóriuma közül az Élelmiszer és Vegyipari Laboratórium a félév során a teljes műszaki területre vetítve összesen 1133 mintát ellenőrzött, 4107 vizsgálattal, míg a Mechanikai és Villamos Laboratórium 2821 vizsgálatot végzett, melynek egy része a piacfelügyeleti tevékenységgel összefüggésben biztonsági vizsgálat volt, másik része a fogyasztóvédelmi tevékenység alapjául szolgált. Az előző év tapasztalatai és sikerei alapján ismételten megrendeztük a Nyílt laboratóriumi napokat, amelyek igen nagy fogyasztói érdeklődés mellett zajlottak.

Bírósági keresetek is

A jogszabályoknak megfelelő forgalmazás és szolgáltatás kikényszerítése érdekében az első fokon eljáró regionális felügyelőségek 10921 intézkedést hoztak, amely az elmúlt évhez képest minimális mértékben növekedett, ezen belül az arányeltolódás a bírságolás helyett a kötelezések irányába tapasztalható. Az NFH másodfokú hatósághoz 963 fellebbezés érkezett, a félév során 1251 döntés született, amelyek közöttáthúzódó ügyekben is döntöttünk. Emellettaz NFH több esetben, a fogyasztók széles körét érintő ügyben közérdekű keresetet nyújtott be a bírósághoz. 2010. II. félévétől az NFH vezetésében változás történt, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Pintér Istvánt nevezte ki a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság főigazgatójának. A kinevezés alkalmából Bencsik János államtitkár hangsúlyozta, hogy szakmai ismerettel és gyakorlattal rendelkező szakember került a főigazgatói posztra, akinek feladata az ügyfélközpontú, vállalkozóbarát szemlélet kialakítása a fogyasztóvédelemben.


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop